TBMM KARARLARI  
Resmi Gazete: 09.11.1993 Sayı :21753 (Asıl) Düstur Tertip:5 Cilt: 33-1 Sayfa: 181
 TBMM KARARLARI 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonları Üyeliklerine Yapılan Seçime Dair

Karar Tarihi : 13/10/1993 
Karar No      : 268

  
            Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonları üyeliklerine, Genel Kurulca yapılan seçim sonucunda ilişik listede adları ve seçim bölgeleri yazılı milletvekilleri seçilmişlerdir.  
 
ANAYASA KOMİSYONU (21)
 
Başkan  Şerif ERCAN (Edirne) (DYP)
Başkanvekili Mümtaz SOYSAL (Ankara) (SHP)
Sözcü  Hasan NAMAL (Antalya) (DYP)
Katip  Rahmi ÖZER (Çanakkale) (DYP)
 
DYP (10)
 
  Uğur AKSÖZ Adana
  Ekrem CEYHUN Balıkesir
  Çoşkun KIRCA İstanbul
  Sadık AVUNDUKLUOĞLU Kırıkkale
  Tevfik DİKER Manisa
  Osman SEYFİ Nevşehir
  C.Sadık KESEROĞLU Sinop
 
ANAP. 5
 
M.Vehbi DİNÇERLER Ankara
Hasan KORKMAZCAN Denizli
İ. Kaya ERDEM İzmir
Mehmet KEÇECİLER Konya
Lütfullah KAYALAR Yozgat
 
SHP 3
 
Cemalettin GÜRBÜZ Amasya
Erdal İNÖNÜ İzmir
 
RP 2
 
İ. Melih GÖKÇEK Ankara
Ali OĞUZ İstanbul
 
CHP 1
 
Coşkun GÖKALP Kırşehir
 
ADALET KOMİSYONU 21
 
Başkan Cemal ŞAHİN (Çorum) (SHP)
Başkanvekili Ali Yalçın ÖĞÜTCAN (Adana) (DYP)
Sözcü Cemal ÖZBİLEN (Kırklareli) (DYP)
Katip Ali Rıza GÖNÜL (Aydın) (DYP)
 
DYP 10
 
A. Baki TUĞ Ankara
Mehmet ÖZKAYA Gaziantep
Bestami TEKE Hatay
Hasan AFŞAR Konya
Cavit ERDEMİR Kütahya
C. Sadık KESEROĞLU Sinop
 
ANAP 5
 
Orhan ERGÜDER İstanbul
Cavit KAVAK İstanbul
Suha TANIK İzmir
Murat BAŞESKİOĞLU Kastamonu
Şükrü YÜRÜR Ordu
 
SHP 3
 
Cemalettin GÜRBÜz Amasya
 
RP 2
 
Bahattin ELÇİ Bayburt
Fethullah ERBAŞ Van
 
CHP 1
 
Fuat ÇAY Hatay
 
MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU 21
 
Başkan A. Baki TUĞ (Ankara) (DYP)
Başkanvekili Ural KÖKLÜ (Uşak) (SHP)
Sözcü Mustafa KAÇMAZ (Van) (DYP)
Katip Hasan Basri ELER (Edirne) (CHP)
 
DYP 10
 
Mustafa Dursun YANGIN Ankara
Gökberk ERGENEKON Antalya
Halil İbrahim ARTVİNLİ Kocaeli
Tevfik DİKER Manisa
F. Aydın MİRKELAM Şanlıurfa
Muhtar MAHRAMLI Tekirdağ
Turgut TEKİN Adana
Ali UZUN Zonguldak
 
ANAP 5
 
Hüseyin AKSOY Eskişehir
Gurhan ÇELEBİCAN İstanbul
İ. Safa GİRAY İstanbul
Faruk SAYDAM Manisa
Fahrettin KURT Trabzon
 
SHP 3
 
Abuzer TANRIVERDİ Adıyaman
Cemal ŞAHİN Çorum
 
RP 2
 
Mukadder BAŞEĞMEZ İstanbul
Cevat AYHAN Sakarya
 
CHP 1
 
İÇİŞLERİ KOMİSYONU 21
 
Başkan Ahmet sezai ÖZBEK (Kırklareli) (DYP)
Başkanvekili Mehmet KERİMOĞLU (Ankara) (SHP)
Sözcü  Bahri KİBAR (Ordu) (ANAP)
Katip Hasan Basri ELER (Edirne) (CHP)
 
DYP 10
 
A. Melik FIRAt Erzurum
Hannan ÖZÜBERK Gaziantep
Mustafa ZEYDAN Hakkari
Ahmet BİLYELİ İçel
Ömer ŞEKER Konya
Akın GÖNEN Manisa
Mehmet ÇEBİ Samsun
Muhtar MAHRAMLI Tekirdağ
Mehmet ÖZKAYA Gaziantep
 
ANAP 5
 
Hasan ÇAKIR Antalya
Mehmet SEVEN Bilecik
K. Naci EKŞİ İstanbul
Seyyit EYYÜBOĞLU Şanlıurfa
 
SHP 3
 
Mustafa YILMAZ Gaziantep
Güler İLERİ Tokat
 
RP 2
 
Hüsamettin KORKUTATA Bingöl
Lütfü ESENGÜN Erzurum
 
CHP 1
 
DIŞİŞLERİ KOMİSYONU 21
 
Başkan Erdal İNÖNÜ (İzmir) (SHP)
Başkanvekili Fethi AKKOÇ (Bursa) (DYP)
Sözcü Yüksel YALOVA (Aydın) (ANAP)
Katip İrfan DEMİRALP (Samsun) (DYP)
 
DYP 10
 
Orhan KİLERCİOĞLU Ankara
Sait Kemal MİMAROĞLU Ankara
Tunç BİLGET Aydın
İsmet SEZGİN Aydın
Şerif ERCAN Edirne
Doğancan AKYÜREK İstanbul
Leyla Yeniay KÖSEOĞLU İstanbul
Ali ESER Samsun
 
ANAP 5
 
Mehmet SAĞDIÇ Ankara
Kamran İNAN Bitlis
Hüsamettin ÖRÜÇ Bursa
Ergin GÜNER İstanbul
 
SHP 3
 
Celal KÜRKOĞLU Adıyaman
Atilla MUTMAN İzmir
 
RP 2
 
A. CEMİL TUNÇ Elazığ
Ahmet DÖKÜLMEZ Kahramanmaraş
 
CHP 1
MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONU 21
 
Başkan Nurettin TOKDEMİR (Hatay) (DYP)
Başkanvekili Ahmet KABİL (Rize) (ANAP)
Sözcü Halit DEMİR (Aksaray) (DYP)
Katip İsmail KARAKUYU (Kütahya) (DYP)
 
DYP 10
 
Baki DURMAZ Afyon
Ethem KELEKÇİ Afyon
Süleyman AYHAN Çanakkale
Ayvaz GÖKDEMİR Gaziantep
İsmail KALKANDELEN Kocaeli
Hasan KILIÇ Ordu
 
ANAP 5
 
K. Ramazan ÇOŞKUN İstanbul
Halit DUMANKAYA İstanbul
M. Tugay HASEFE İstanbul
Yusuf PAMUK İstanbul
 
SHP 3
 
Salman KAYA Ankara
Ali UYAR Hatay
Ural KÖKLÜ Uşak
 
RP 2
 
Kazım ATAOĞLU Bingöl
Mustafa BAŞ İstanbul
 
CHP 1
 
Mustafa DOĞAN Gaziantep
 
SANAYİ VE TEKNOLOJİ VE TİCARET KOMİSYONU 21
 
Başkan Azimet KÖYLÜOĞLU (Sivas) (SHP)
Başkanvekili Mehmet ÇEBİ (Samsun) (DYP)
Sözcü Abuzer TANRIVERDİ (Adıyaman) (SHP)
Katip Evren BULUT (Edirne) (DYP)
 
DYP 10
 
Cemal ÖZTAYLAN Balıkesir
Rahmi ÖZER Çanakklae
M. Fikri ÇOBANER Isparta
Cemal Tercan İzmir
Abdurrahman ÜNLÜ Kırkkale
İrfettin AKAR Muğla
Muhtar MAHRAMLI Tekirdağ
M. Kazım DİNÇ Kocaeli
 
ANAP 5
 
Mehmet GEDİK Bursa
Elattin ELMAS İstanbul
Timur DEMİR İzmir
Rauf ERTEKİN Kütahya
Adem YILDIZ Samsun
 
SHP 3
 
Celal KÜRKOĞLU Adıyaman
 
RP 2
 
Şaban BAYRAK Kayseri
 
CHP 1
 
A. Remzi HATİP Konya
 
BAYINDIRLIK, İMAR, ULAŞTIRMA VE TURİZM KOMİSYONU (21)
 
Başkan Muhammet KAYMAK (Adana) (SHP)
Başkanvekili İrfettin AKAR (Muğla) (DYP)
Sözcü Bülent ATASAYAN (Kocaeli) (ANAP)
Katip A. Şeref ERDEM (Burdur) (DYP)
 
DYP 10
 
turgut TEKİN Adana
İrfan KÖKSALAN Ankara
Hüseyin BALYALI Balıkesir
Ömer Lütfü ÇOŞKUN Balıkesir
Haydar BAYLAZ Bingöl
Fethi AKKOÇ Bursa
Fevzi YALÇIN Eskişehir
Ali UZUN Zonguldak
 
ANAP 5
 
Yusuf NAMOĞLU İstanbul
Sabri ÖZTÜRK İstanbul
İsmail SANCAK İstanbul
Bahattin YÜCEL İstanbul
 
SHP 3
 
Ali İbrahim TUTU Erzincan
 
RP 2
 
Abdullah FIRAT Erzurum
Hüseyin ERDAL Yozgat
 
CHP 1
 
Mustafa DOĞAN Gaziantep
 
TARIM, ORMAN VE KÖYİŞLERİ KOMİSYONU 21
 
Başkan Sami SÖZAT (Balıkesir) (DYP)
Başkanvekili Esat CANAN (Hakkari) (SHP)
Sözcü Evren BULUT (Edirne) (DYP)
Katip Ziya HALİS (Sivas) (DYP)
 
DYP 10
 
Adil AYDIN Antalya
Tevfik TÜRESİN Bolu
Kadri GÜÇLÜ Bursa
Abdullah KINALI Hatay
Asım KALELİ İçel
Osman ÖZBEK Konya
Muzaffer İLHAN Muğla
M. Fevzi ŞİHANLIOĞLU Şanlıurfa
 
ANAP 5
 
Hamdi ERİŞ Ankara
İlker TUNCAY Çankırı
Ali ER İçel
Cengiz BULUT İzmir
Gazi BARUT Malatya
 
SHP 3
 
M. Adnan EKMEN Batman
 
RP 2
 
Zeki ÜNAL Karaman
Musa DEMİRCİ Sivas
 
CHP 1
 
Coşkun GÖKALP Kırşehir
 
SAĞLIK VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONU 21
 
Başkan Ahmet KÜÇÜKEL (Elazığ) (DYP)
Başkanvekili Ali UYAR (Hatay) (SHP)
Sözcü Emin KUL (İstanbul) (ANAP)
Katip M. Kazım DİNÇ (Kocaeli) (DYP)
 
DYP 10
 
M. Salim ENSARİOĞLU Diyarbakır
Ergun ÖZDEMİR Giresun
Mustafa ZEYDAN Hakkari
Fevzi ARICI İçel
Ali SU İçel
Selahattin KARADEMİR Kahramanmaraş
Hacı FİLİZ Kırıkkale
Cemal ALİŞAN Samsun
 
ANAP 5
 
İbrahim ÖZSOY Afyon
Mustafa BALCILAR Eskişehir
A. Kemal BAŞARAN Trabzon
Şerif BEDİRHANOĞLU Van
 
SHP 3
 
Mustafa KUL Erzincan
Güler İLERİ Tokat
 
RP
 
Kemalletin GÖKTAŞ Trabzon
F. Feyzi İNCEÖZ Tokat
 
CHP 1
 
Faik ALTUN Antalya
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ HESAPLARININ İNCELEME KOMİSYONU 11
 
Başkan Ahmet NEDİM (Sakarya) (DYP)
Başkanvekili C. Şadi PEHLİVANOĞLU (Ordu) (ANAP)
Sözcü İsmail ÇOŞAR (Çankırı) )RP)
Katip A. Şeref ERDEM (Burdur) (DYP)
Denetçi Mustafa YILMAZ (Gaziantep) (DYP)
 
DYP 5
 
Mikail AYDEMİR Ağrı
İsmail Hakkı AMASYALI Manisa
Ümit CANUYAR Manisa
 
ANAP 3
 
Salih ERGÜN İstanbul
H. Cenap GÜLPINAR Şanlıurfa
 
SHP 1
RP 1
CHP 1
 
Zeki NACİTARHAN Kars
 
ÇEVRE KOMİSYONU 21
 
Başkan Ertekin DURUTÜRK (Isparta) (DYP)
Başkanvekili Rasim ZAİMOĞLU (Giresun) (Anap9
Sözcü Hasan DİKİCİ (Kahramanmaraş) (RP)
Katip M. Adnan EKMEN (Batman) (SHP)
 
DYP 10
 
Turgut TEKİN Adana
Ali KARATAŞ Antalya
Haydar BAYLAZ Bingöl
Ali SU İçel
B. Doğancan AKYÜREK İstanbul
Leyla YENİAY KÖSEOĞLU İstanbul
İsmail KALKANDELEn Kocaeli
H. Cavit ERDEMİR Kütahya
Ali UZUN Zonguldak
 
ANAP 5
 
Cengiz ALTINKAYA Aydın
Feridun PEHLİVAN Bursa
İmren AYKUT İstanbul
Metin EMİROĞLU Malatya
 
SHP 3
 
Muhammet KAYMAK Adana
Sabri YAVUZ Kırşehir
 
RP 2
 
Ö. Faruk EKİNCİ Ankara
 
CHP 1
 
Mustafa DOĞAN Gaziantep
 
KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ KOMİSYONU 35
 
Başkan Hamdi ÜÇLÜPINARLAR (Çanakkale) (DYP)
Başkanvekili Mehmet KERİMOĞLU (Ankara) (SHP)
Sözcü M. HAluk MÜFTÜLER (Denizli) (DYP)
Katip Ali Rıza GÖNÜL (Aydın) (DYP)
 
DYP 14
 
Orhan ŞENDAĞ Adana
Abdullah ULUTÜRK Afyon
Mustafa Dursun YANGIN Ankara
Nazmi ÇİLOĞLU Bolu
Ahmet SAYIN Burdur
Kadri GÜÇLÜ Bursa
Erkut ŞENBAŞ İzmir
M. Sabri GÜNER Kars
Cemal ALİŞAN Samsun
Abdurrezak YAVUZ Şanlıurfa
Ömer BARUTÇU Zonguldak
 
ANAP 8
 
Ateş AMİKLİOĞLU Çorum
Muzaffer ARICI Denizli
Yavuz KÖYMEN Giresun
Temel GÜNDOĞDU İstanbul
Gürol SOyLU İstanbul
Refik ASLAN Kastamonu
Nabi POYRAZ Ordu
Mustafa PARLAK Rize
 
SHP 4
 
Salman KAYA Ankara
Mustafa KUL Ankara
RP 3
 
Salih KAPUSUZ Kayseri
Ahmet DERİN Kütahya
Mehmet ELKATMIŞ Nevşehir
 
CHP
 
Fuat ÇAY Hatay
Zeki NACİTARHAN Kars
 
BAĞIMSIZLAR 4
 
Oktay ÖZTÜRK Erzurum
Tunca TOSKAY İstanbul
Servet TURGUT Konya
Ahmet ÖZDEMİR Tokat
 
PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 40
 
Başkan İlyas AKTAŞ (Samsun) (DYP)
Başkanvekili Mehmet DÖNEN 8Hatay) (SHP)
Sözcü Yılmaz OVALI (Bursa) (DYP)
Katip Hayri DOĞAN (Antalya) (DYP)
 
DYP 19
 
Veli Andaç DURAK Adana
Bilal GÜNGÖR Ankara
Melih PABUÇCUOĞLU Balıkesir
Bahattin ŞEKER Bilecik
Necmi HOŞVER Bolu
Nevfel ŞAHİN Çanakkale
Adnan TÜRKOĞLU Çorum
Mehmet GÖZLÜKAYA Denizli
Yaşar DEDELEK Eskişehir
Aykon DOĞAN Isparta
Nurhan TEKİNEL Kastamonu
Alaettin KURT Kocaeli
Mehmet Ali YAVUZ Konya
Doğan BARAN Niğde
Yaşar TOPÇU Sinop
Hasan PEKER Tekirdağ
 
ANAP 7
 
M. Nedim BUDAK Ankara
Süleyman HATİNOĞLU Artvin
Safder GAYDALI Bitlis
Selçuk MARUFLU İstanbul
Güneş TANER İstanbul
M. Doğan ÖLMEZTOPRAK Malatya
Nevşat ÖZER Muğla
 
SHP 6
 
Timuçin SAVAŞ Adana
Nami ÇAĞAN İstanbul
Mehmet ALP Kars
Mustafa YILMAZ Malatya
V. Sinan YERLİKAYA Tunceli
 
RP 3
 
Zeki ERGEZEN Bitlis
Abdullah GÜL Kayseri
Mustafa ÜNALDI Konya
CHP 1
 
Algan HACALOĞLU İstanbul
 
BAĞIMSIZLAR 4
 
Gaffar YAKIN Afyon
Muharrem ŞEMSEK Çorum
Osman DEVELİOĞLU Kayseri
Koray AYDIN Trabzon
 
İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU 21
 
Başkan Sabir YAVUZ (Kırşehir) (SHP)
Başkanvekili Hacı FİLİZ (Kırıkkale) (DYP)
Başkanvekili Feyzi İŞBAŞARAN (İstanbul) (ANAP)
Sözcü Mehmet ÖZKAN (İzmir) (DYP)
Katip İ. Halil ÇELİK (Şanlıurfa)
 
DYP 9
 
Uğur AKSÖZ Adana
Turgut TEKİN Adana
M. Tınaz TİTİZ Ankara
Ali KARATAŞ Antalya
İsmail KALKANDELEN Kocaeli
İsmail KARAKUYUF Kütahya
M. Fevzi ŞİHANLIOĞLU Şanlıurfa
 
ANAP 5
 
Mehmet ÇEVİK Ankara
Bülent AKARCALI İstanbul
Eyüb AŞIK Trabzon
Mahmut ORHON Yozgat
 
SHP 2
 
Ali İbrahim TUTU Erzincan
 
RP 2
 
Hasan Mezarcı İstanbul
 
CHP 1
 
Faik ALTUN Antalya
 
BAĞIMSIZLAR 2
 
Tuncay ŞEKERCİOĞLU Elazığ
Osman CEYLAN İstanbul
 
DİLEKÇE KOMİSYONU
 
Başkan Fahri GÜNDÜZ (Uşak) (SHP)
Başkanvekili Sedat Edip BUCAK (Şanlıurfa) (DYP)
Sözcü S. Osman SEVİMLİ (Karaman) (BAĞIMSIZ)
Katip Şahin ULUSOY (Tokat) (SHP)
 
DYP 6
 
Abdulkerim DOĞRU Kars
Ali Şevki EREK Tokat
Fethiye ÖZVER Tekirdağ
A. Baki ATAÇ Balıkesir
Şinasi ALTINER Zonguldak
 
ANAP 3
 
Burhan KARA Giresun
Cem KOZLU İstanbul
Şadan TUZCU İstanbul
 
SHP 2
RP 1
 
Abit KIVRAK Konya
 
CHP 1
 
Ali DİNÇER Ankara
 
BAĞIMSIZLAR
 
Musa ARARICI Konya