İş ve sosyal Güvenlik Mevzuatı  
Resmi Gazete: 19.02.2000 Cumartesi Sayı : 23969
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından;

İşkolu Tespit Kararı 
Karar No:2000/2


            Karar Tarihi          : 3/2/2000

            İŞYERİ                   : Flokser Tekstil San. ve Tic.A.Ş. İstasyon Mh. Çırçırdere Mevkii 3. Pafta 
                                             384. Parsel Hadımköy-Çatalca/İSTANBUL
            B.M.DOSYA NO   : 470027.34
            TESPİTİ İSTEYEN: Lastik-İş Sendikası

            İNCELEME: Flokser Tekstil San. ve Tic.A.Ş. işyerinde Bakanlığımızca yapılan incelemede; işyerinde ayakkabı, çanta, döşemelik, astarlık gibi sektörlerde kullanılmakta olan sun'i deri üretildiği, hammadde olarak pamuklu ve polyester ağırlıklı bez, desenli kağıt ve kimyasal madde olarak da PVC, eritilmiş poliüretan, çeşitli renkte boya, silikon, dop ve elyaf kullanıldığı, boya ve kimyasal maddelerin hamur haline getirildikten sonra, bez ve özellikle kağıtla birlikte makineye verilerek makine içinde kurutma, soğutma ve kaplama işlemlerinden geçirilerek makine çıkışında kağıt olarak ayrıştırıldığı, kimyahanenin diğer bölümünde, kumaşın hamur halindeki kimyasal karışıma daldırılarak makineye verildiği ve iki şekilde de sun'i deri elde edildiği, işyerinin bir bölümünde ise hammadde olarak işyerine giren elyafın makineye verilerek tarama, düzeltme, iğneleme, sarma işlemlerinden geçirildikten sonra Non- Woven denilen kumaşın üretildiği, diğer bir bölümünde ise şardonlama denilen pamuklu kumaşın tüylendirilmesi işinin yapıldığı, işçilerin ağırlıklı olarak sun'i deri bölümünde çalıştığı, adıgeçen şirkete ait 5 işyerinin daha bulunduğu, bu beş işyerinden üçünde sun'i süet üretildiği, bir işyerinde bez üretildiği, diğer işyerinde ise boya apre işlerinin yapıldığı, işyerlerinin aynı işkolunda faaliyet göstermesi nedeniyle entegre tesis oluşturduğu ve işletme niteliği taşıdığı tespit edilmiştir.

            Adıgeçen işyerinde ağırlıklı olarak sun'i deri üretildiği, asıl üretimin yanında ise şardonlama (kumaşın tüylendirilmesi) ve Non-Woven kumaş elde edilmesi gibi yardımcı işlerin yapıldığı, bu bakımdan yapılan işlerin İşkolları Tüzüğü'nün 03 sıra numaralı "Petrol, Kimya ve Lastik" işkolunda yer alması gerektiği belirlenmiştir.

            KARAR: Flokser Tekstil San. ve Tic.A.Ş. işyerinde yapılan işlerin niteliği itibariyle, İşkolları Tüzüğü'nün 03 sıra numaralı "Petrol, Kimya ve Lastik" işkoluna girdiğine ve yapılan bu tespitin Resmi Gazete'de yayımlanmasına 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun 4. maddesi gereğince karar verilmiştir.