Mehmet Hamurkaroğlu  
Mehmet HAMURKAROĞLU

            Kayseri 1945 doğumludur. İlk tahsilini Kayseri'de, lise tahsilini Ankara Cumhuriyet Lisesi'nde (1963) tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden (AİTİA) 1967 yılında "Ticaret ve Sanayi İşletmeciliği" dalında lisans diploması aldı. Askerlik hizmetini Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Muhabere Subayı olarak yaptı (1967-969). Bir süre Londra'da (1970) öğrenim ve araştırmalarda bulundu. "İşletmecilik ve Pazarlama Yönetimi" dalında Lisans Üstü eğitimini AİTİA İşletme Yönetimi Enstitüsü 'nde (İYE) 1972 yılında tamamlayarak "İşletme Bilim Uzmanı" ünvanını almıştır. İşletmecilik dalında yayınlanmış çeşitli makaleleri vardır. 

            1969-1996 yıllarında yapı malzemeleri konusunda çalışan aile şirketinde yöneticilik yapmıştır. Halen ortağı olduğu Gönye Yapı Tic. San. ve Turizm Ltd. Şti.'nin yöneticiliğini yapmaktadır. 1981-1992 dönemlerinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis üyeliği yapmıştır. Bu sürede ATO Yönetim Kurulu üyeliği ve  ATO Yönetim Kurulu Başkan Vekilliklerinde bulunmuş, üst düzeyde kamu ve özel kesim ile yabancı misyon nezdinde Ankara Ticaret Odasını temsil etmiştir. Bir süre "Ekonomide Ankara Dergisi" nin Yayın Komitesi Başkanlığını yürütmüştür. Ankara Kavaklıdere Lions Kulübünün Geçmiş Dönem Başkanı, İşletme Bilim Uzmanları Derneği'nin (İBUD) halen dönem Başkanı ve Ankara Cumhuriyet Liseliler Derneği (CL) Yönetim Kurulu Başkan Vekilidir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatı sahibi ve "Ankara SMMM Odası" üyesidir. Kayseri İli Yardım Derneği 'nde (KİYAD) Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunmuştur.  Rüya hanım ile evli olup (1973), Murat (1975) ve Nur (1982) isimli iki çocuk babasıdır.

            Mehmet HAMURKÂROĞLU çocukluk yıllarından beri fotoğraf ile uğraşmaktadır. Ankara Cumhuriyet Lisesi'ndeki öğrenimi sırasında  Resim Öğretmeni Gönül Akbay'ın kendisine resim ve güzel sanatlar hakkında katkıları ve yönlendirmesi çok olmuştur. Bu dönemdeki kısa bir süre yağlıboya resim çalışmasından sonra fotoğraf üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Tabiat, manzara, insan, çiçek ve böcek konularında geniş bir fotoğraf arşivi vardır. Son yıllarda, doğası ve bilhassa flora yapısı halen bozulmamış olan Antalya, Kumluca, Mavikent Beldesi Karaöz Köyü'nde fotoğraf çalışmaları yapmaktadır. Fotoğraflarının bir kısmı bazı dergilerde yayınlanmıştır. Çeşitli topluluklarda slayt gösterileri yapmaktadır. Fotoğrafçılığın yanında bilgisayar grafikçiliği ve sualtı araştırmacılığı da ilgisini çekmektedir. Müzik dinlemek ve seyahat etmeyi sever. Daha çok mesleki kitap ve dergileri okumaktadır.


            E-posta: hamurkaroglu@gmx.net